George Barsony - Szabó József János

A „Galambos kút” szobrásza


Az Assisi Szent Ferenc-szobor készítésének története

„…Baranya megye székhelyén, Pécs városa történelmi város­központjában található. Az Assisi Szent Ferenc-szoborkút a feren­ces rend Pécsett álló temploma, a ferences templom északnyugati oldalával szemközt, a Szent István tér legdélibb részén áll. A pé­csiek szeretetét és ragaszkodását fejezi ki, hogy a Szent Ferenc-kút megjelölés mellett, utalva a kompozíció jellegzetességére, az alko­tást népnyelvi elnevezéssel is illették, így lett a csobogó másik elne­vezése: Galambos kút. A talán legihletettebb Assisi Szent Ferenc-ábrázolás Bársony György szobrászművész alkotása, mely 1938-ban készült el, és 1942-ben állították mostani helyére.

A szoborkút talapzata egy köríves vízmedence, csobogóval. A madarakat hűsítő vízkáva szélén két galamb látható, az egyik vizet kortyol, a másik Szent Ferencet nézi figyelve. A főalakot és a ga­lambokat bronzból formázta meg. A körmedence anyaga kváde­rezés22 útján díszített mészkő (ifj. Nendtwich Andor készítette az alacsony talapzattal együtt), melyen kissé előre hajolva áll az általa alapított szerzetesrend vállra vetett kámzsás habitusában Assisi Szent Ferenc alakja. Jobbjában szelíd mozdulattal egy galambot tart, feléje fordul. A bal keze a példázat szerinti magyarázó mozdulatot mutat.”23


22 A kváder szabályos alakra, általában négyszög alapú hasábbá faragott építőkő. Fontos ismertető jegye, hogy nem vakolják be, tehát a fal síkján látható marad. https://hu.wikipedia.org/wiki/Kváderkő (Letöltve: 2021. 04. 20.)

23 A Wikipédiából


74

A pécsi Assisi Szent Ferenc-szoborkút (Galambos kút) azt a jelenetet ábrázolja, amikor a ferences hagyomány sze­rint Szent Ferenc a Cannara és Bevagna közti úton a mada­raknak prédikált.

1939 nyarán a Pécsi városvezetés megbízást adott nekem Szent Ferenc szobrának elkészítésére. Stúdióként egy nagy helyiséget bocsátottak rendelkezésemre a „Tettye”-nél, a Mecsek-hegy fennsíkján, körülbelül félórás sétára a várostól, amely a pécsiek népszerű kirándulóhelye. Volt ott egy étte­rem és egy sörkert is. Időnként ittam ott egy csésze kávét, mert soha nem szeretem a sört vagy bármilyen alkoholt.

A „Galambos kút” szobrásza, Assisi Szent Ferenc-szobor

Az eredeti gipszöntvény. A szobor két részből állt,
és a kezei levehetők voltak, hogy a bronzöntés egyszerűbb
legyen. A háttérben a mérethű modell látható.
A fotó pécsi udvarunk hátsó kertjében készült.


75

A Szent Ferenc-szobor 2,2 méter magas volt, az agyag változata meghaladta az egy tonnát. Terrakotta agyagot hasz­náltam, amelyet egy virágcserép készítőtől szereztem be. A szoba megvilágítása a szobrászathoz nagyon rossz volt. A szobrot hengerekre raktam, és úgy mozgattam a helyiségben, hogy a lehető legjobb megvilágítás érje. Távolról nem tudtam megnézni, mert a szoba túl kicsi volt hozzá. A távolságból történő kép szimulálásához egy távcsövet használtam, amibe fordítva néztem.

A „Galambos kút” szobrásza, Nendtvich Andor pécsi építész

Nendtvich Andor pécsi építész,
a Szent Ferenc-kút medencéinek tervezője (bronz, 1939)


Készítettem ifj. Nendtvich Andorról, a Szent Ferenc-szö­kőkút tervező építészéről is egy mellszobrot. Fisher Béla, Baranya megye kormányzóhelyettese és más prominens em­berek szintén megbíztak, hogy készítsek róluk mellszobrot.

A Szent Ferenc-szobor terrakotta változatának elkészí­tése után kapcsolatba léptem barátommal és szobrásztár­sammal, Schicker Jenővel, hogy segítsen a gipszöntvény elkészí­tésében. A nyári szünidőt Jenő otthon töltötte Versecen (Pécstől kb. 300 km-re, ma Szerbiához tartozó helység), és


76

nagy örömmel tett eleget kérésemnek, hogy hozzánk utaz­zon. Anyám ízletes ételeket készített számunkra, és nap mint nap felsétáltunk a „stúdiómba”, hogy dolgozzunk a gipsz­öntvényen. Mivel igen nagy szobor volt, a gipszöntvényt két részre bontottuk, derékon elválasztva a szobrot, közvetlenül a derekat övező kötél fölött. A kezek pedig levehetők, és beil­leszthetők voltak a karokba. Aztán két farekeszben a szobrot elszállítottuk Budapestre, bronzöntésre.

1939. augusztus végén riasztó hírek érkeztek. 1939. szep­tember 1-jén Hitler hadserege megszállta Lengyelországot, Anglia hadat üzent Németországnak, és ezzel kitört a máso­dik világháború. A magyar miniszterelnök kijelentette, hogy Magyarország korábbi kötelezettségvállalása szerint semle­ges marad. Magyarország és Lengyelország szoros kapcsolat­ban állt egymással, így lengyelek ezrei menekültek Magyaror­szágra a második világháború alatt. Lengyelország kettős áru­lás áldozata lett. Hitler és Sztálin csapatai közösen rohanták le Lengyelországot.

A magyar kormány sokféle módon segített a menekül­teknek. Néhányuk Magyarországon telepedett le, többsé­gük Angliába távozott, ott hozták létre a száműzetésben lévő lengyel kormányt. A menekültek Magyarországon és Jugo-szlávián át jutottak az Adriai-tenger partjára, és onnan a brit haditengerészet hajói szállították őket Angliába. Min­den harcképes menekült csatlakozott a brit erőkhöz, hogy harcoljon a németek ellen.

Azokban a napokban szobrászatot folytattam a Budapesti Képzőművészeti Akadémián, és időről időre segítettem a nagy szobrok elkészítésében, Strobl professzor műtermében.


77

A „Galambos kút” szobrásza, A Szent Ferenc-kút mérethű modellje

A Szent Ferenc-kút mérethű modellje (Pécs, 1939)
Ez volt az „Aranyos kút” eredeti terve.


A budapesti tartózkodásom alatt elkezdtem mészkőtöm­böt keresni a Szent Ferenc-kút medencéjéhez. Sokat baran­goltam a budai hegyvidék kőbányáiban, amíg nem találtam egy megfelelő, hibátlan tömböt, és át nem szállítottam a pécsi kőfaragóhoz, Vogel Jánoshoz. 1942-re elkészült a Szent Ferenc-szobor lábazatát képező kőmedence, amit a helyszínen szereltek össze. Abban az időben24 a művészeti



24 1941. január-február hónapokban rendezték meg a Művészeti Heteket Pécsett. Ebből az alkalomból járt a miniszter a városban.


78

és kulturális miniszter25 meglátogatta Pécset, és sürgette Pécs polgármesterét26, hogy vásárolja meg Lux Elek27 Keresz­telő Szent János-szobrát, de a polgármester vonakodott.

Ürügyként felhívta a figyelmet a város pénzeszközeinek hiányára, és kijelentette, hogy nem engedhetik meg maguk­nak a lábazat, a helyszínen történő összeszerelés stb. jelen­tős költségeit. A miniszter még mindig megpróbálta meg­győzni. A Szent Ferenc-szobor nélküli kőkút melletti elha­ladásakor a miniszter nagy örömmel kiáltotta: „Ime, készen áll, így a lábazatnak nincs is külön költsége – tedd rá a Keresztelő Szent János szobrát a Szent Ferencé helyett!” Noha a Szent János-szobor szép műalkotás, a Szent Ferenc-szobornak csak a fele volt a mérete. A hatalmas medence kör alakú, 2,4 méter széles és 70 centiméter magas. A szo­bor lábazata szintén hatalmas, nem megfelelő egy ilyen kicsi szoborhoz.



25 Hóman Bálint (1885-1951): történetíró, egyetemi tanár, kultúrpoli­tikus, az MTA tagja (l. 1918, r. 1929, ig. 1933-45). 1932. okt. 2-től 1938. máj. 13-ig a Gömbös- és Darányi-kormányban, majd 1939. febr. 16-tól 1942. júl. 3-ig, a Teleki-, a Bárdossy- és a Kállay-kormányban vallás- és közoktatásügyi miniszter. Mint kultúrpolitikus, az 1930-as évek elejétől mind inkább a németbarát orientációt képviselte. 1946-ban a Népbíró­ság, mint háboríts bűnöst, életfogytig tartó börtönbüntetésre ítélte. Jelen­tős kutatója volt a középkori magyar történelemnek.

26 Nendtvich Andor

27 Lux Elek szobrász (1884-1941) az Iparművészeti Iskolában, majd Münchenben és Brüsszelben végezte tanulmányait. Hazatérve az Iparművé­szeti Iskola szobrásztanára lett. Az Aranyos kútnál felállított Keresztelő Szent János-szobra az 1941-es Pécsi Művészeti Hetek kiállításán szerepelt, és Pécs városa megvásárolta. (SZ. J. J.)


79

A „Galambos kút” szobrásza, Lux Elek szobrász

Lux Elek szobrász (1884-1941); Keresztelő Szent János-szobor
A Művészeti Hetek programfüzete


A tervező építészt28 nagyon felháborította a miniszter igé­nye, ezért megkért, hogy kérjek kihallgatást a minisztertől, mu­tassam meg neki a méretarányos modell fényképét, és ismertes­sem a terv legfontosabb pontjait: 1.) A szobor és a medence kiegyensúlyozott arányban vannak. 2.) A szobor feje előrehajol, jelezve a kapcsolatot a medencével és a szélén lévő két galamb­bal. 3.) A Szent keze másik irányba mutat, virtuális ellenpontot hoz létre, és kellemes egyensúlyt teremt a vonalak között.

Az építész magyarázatát szó szerint továbbadtam a minisz­ternek. Dühös lett, és rám kiáltott: „Mit merészelsz te, éretlen tacskó? A feneke még kint sincs a pelenkából, és arányokat és vonalakat mer nekem előadni!”

Hívta az őrséget, és utasította őket, hogy kísérjenek ki a mi­nisztériumból. A miniszter panaszt tett az Akadémia rektoránál az „arroganciám” miatt. Fegyelmi bizottság elé állítottak, és


28 Ifj. Nendtvich Andor építész, Nendtvich Andor pécsi polgármester fia.


80

kénytelen voltam hivatalosan bocsánatot kérni a minisztertől. Nem hivatalosan egyetértettek az építész álláspontjával, de azt tanácsolták, hogy legyen rendkívüli diplomáciai érzékem, ami­kor miniszterekkel beszélek. Végül is a miniszter akarata érvé­nyesült, a kis Szent János-szobrot a kőkútra helyezték, és a lá­bazaton lévő nevemet levésték. Az építész egy másik, olcsóbb medencét tervezett a szoborhoz, és megfelelő helyet is válasz­tott a Szent Ferenc kolostor és templom közelében.

A „Galambos kút” szobrásza, Assisi Szent Ferenc szoborhoz készült medence

Ez a terjedelmes kútmedence és talapzat a Szent Ferenc-szoborhoz készült, azonban azt a szobrot egy másik helyen állították fel.


81

A „Galambos kút” szobrásza, pécsi „Galambos kút”

A pécsi „Galambos kút” 2019-ben (SZ. J. J.)

A „Galambos kút” szobrásza, Bársony György unokái

Bársony György unokái, Bridie és Nell Pécsett,
nagyapjuk szobránál (Sz. J. J.)


82